Mainu savu aktivitāšu jomu

Šodien ir mana pēdējā darba diena Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā.

Skolā, kurā arī pats esmu mācījies no 1.klases līdz pat vidējās izglītības iegūšanai.

Pirms četriem gadiem, 2018.gadā, bijušo darba kolēģu uzrunāts, aicināts, piekritu un pieņēmu godpilno izaicinājumu, rēķinoties ar ievērojami mazāko finansiālo nodrošinājumu: pieteicos konkursā un tiku izraudzīts par skolas direktoru.

Kopš darba uzsākšanas 2018.gada 1.jūnijā esam iepazinuši viens otru un skolā esam paveikuši pietiekami daudz.

Mēs paši. Cilvēki. Skolotāji un tehniskie darbinieki

Visvērtīgākais jebkurā organizācijā ir cilvēki. Centos būt maksimāli konkrēts savās prasībās. Slavēju publiski, “disciplinēju” aci pret aci. Par to, vai un kā izdevās manu finansiālo u.c. iespēju robežās kolēģiem radīt iespējami komfortablu un saprotamu darba vidi, lai runā paši kolēģi.

Iespējams, ka kāds no manis biežāk lietotajiem izteicieniem (“ziloni var apēst pa maziem gabaliņiem”, “informēts=apbruņots”) kādam no kolēģiem būs aizķēries prātā un nokļuvis lietojamo frāžu arsenālā.

Augstu vērtēju visus un katru mūsu skolas skolotāju, administrācijas un tehniskos darbiniekus. Katrs no kolēģiem veica savu darbu ar lielu atbildību un tā, lai būtu labāk mūsu skolēniem.

Mūsu kopīgo darba gaitu laikā ar prieku vēroju kolēģu veiksmes un palīdzēju, cik vien bija nepieciešams, un cik vien kolēģi ļāvās, lai viņiem palīdzētu.

Skolas vērtības. Pārmaiņas

Uzrunāju, aicināju iesaistīties, izveidoju pārmaiņu vadības grupu. Ar kolēģiem administrācijā, metodisko komisiju vadītājiem un skolotāju izvirzītiem pārstāvjiem spriedām par to, kādai būt mūsu skolai, ko varētu vēlēties skolēni un sabiedrība. Sanāksmju laikā diskutējām par vīziju, misiju un sagatavojām priekšlikumus apspriešanai skolas pedagogiem pedagoģiskās padomes sēdē. Kopīgā darba rezultātā vienojāmies par Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas misiju un vīziju. Un tagad savā ikdienas darbā lēmumus pieņemam, paturot prātā mūsu misiju un vīziju.

Aktivizējām skolas klātbūtni digitālajā vidē. Ar mērķi stāstīt sabiedrībai par mūsu skolu, skolēnu sasniegumiem, skolas tradīcijām, ārpusstundu aktivitātēm.

Atjaunojām skolas tīmekļa vietni.

Izveidojām skolas lapu Facebook vidē 2018. gada jūlijā.

Izglītība. Mācīšanās. Mācīšana

Paplašinot skolēniem piedāvātās iespējas, ieviesām un realizējām Vispārējās vidējās izglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu (STEM).

Saskaņā ar jauno, kompetencēs balstīto izglītības standartu, vidusskolā izstrādājām un ieviesām trīs izvēļu komplektus vidusskolēniem – Sociālās zinātnes un valodas, Matemātika un tehnoloģijas, Dabaszinātnes.

Mums ir izdevies nodrošināt ar pedagogiem skolu un mācību procesu visus šos gadus.
Tas bija un joprojām ir milzīgs izaicinājums – uzrunāt, uzaicināt, iepazīstināt, vienoties par darbu tieši mūsu skolā. Protams, ir bijuši īslaicīgi “pārrāvumi”, kad kāds kolēģis negaidīti ir nolēmis mainīt savu nodarbošanos vai dzīvesvietu. Ļoti ceru, ka arvien lielākais skolotāju deficīts mūsu skolu skars iespējami vēlu.

Vide skolā

Mums izdevās organizēt skolas pārbūves metu konkursu, lai rastu risinājumu un nodrošinātu MK noteikumu Nr. 610 “Higiēnas prasības izglītības iestādēm, kas īsteno vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmas” prasības, tai skaitā minimālo telpas platību uz vienu skolēnu.

Konkursā tika izraudzīts mets uzvarētājs. Diemžēl ATR procesā noteikto ierobežojumu dēļ “vecajam” Lielvārdes novadam bija liegta iespēja ņemt aizdevumu Valsts kasē. Skolas pārbūves projekts netika realizēts.

Papildus visiem citiem izaicinājumiem praktiski veselu mācību gadu strādājām krīzes režīmā. Skolas baseina demontāžas procesā radušās plaisas dēļ skolai bija BVKB noteikts liegums izmantot telpas jaunākajā mācību korpusā. Dažu dienu laikā pārplānojām mācību procesu un mācību procesā izmantojām visas iespējamās skolas telpas un arī līdz tam neierastas telpas kā skolotāju istabu bioloģijas stundām un jauniešu telpu Sporta centrā vēstures un sociālo zinību stundām.

Patiess gandarījums par visiem kolēģiem, par to, ka varējām rast risinājumu un strādāt šādos krīzes apstākļos.

Virzība uz procesu digitalizāciju

Meklējot iespējami efektīvāko un izmaksu/ieguvumu ziņā labāko risinājumu, 2019.gada janvārī skolas vārdā noslēdzu līgumu ar Google, kļuvām par vienu no daudzajām skolām, Google for Education pakalpojuma lietotājām.

Līdz ar to skola guva iespēju, neieguldot ne centu, izmantot plašu darba vides digitalizācijas un organizēšanas rīku klāstu, ieskaitot praktiski neierobežotu informācijas glabāšanas vietu katram skolotājam un skolēnam, individuāla un grupu darba organizēšanas rīkus, kalendāru vidi, personalizētus e-pastus [email protected] katram darbiniekam un skolēnam, mācību organizēšanas rīku Classroom, tiešsaistes sanāksmju rīku Meet un, protams, ofisa programmas Doc, Sheet un Slides (Word, Excel un PowerPoint analogi).

Gan es pats personīgi, gan kolēģi skolotāji savstarpēji, organizējām kolēģiem iepazīšanos un mācības strādāt digitālajā vidē, veidot digitālo informācijas apmaiņas, saziņas un darbu plānošanas kultūru. Protams, bija arī izaicinājumi, dabīga reakcija pret neierastajiem rīkiem un vidi. Taču arvien vairāk redzamie ieguvumi guva pārsvaru pār sākotnēji jūtamo netīksmi pret digitālo jaunievedumu.

Sākoties attālinātajam mācību procesam Covid-19 situācijā, mēs bijām gatavi un uzreiz lietojām jau iepazītos digitālo sapulču un mācību procesa rīkus Google Meet un Google Classroom. Nebija nepieciešamības “taustīties” un meklēt rīkus darbam attālināti. Visu nodrošināja Google rīki un skolvadības rīks E-klase.

Sadarbība

Vadot izglītošanās procesu un saimnieciskās lietas, mērķtiecīgi veidojām savstarpējā izpratnē balstītu sadarbību un komunikāciju ar pašvaldību visos sadarbības posmos un aspektos. Gan ar finansistiem un ekonomistiem, gan grāmatvedību, gan juridisko nodaļu un arī būvvaldi. Līdz pievienošanās brīdim jaunveidotajam lielajam novadam bija izveidojusies laba, produktīva un cieņpilna sadarbība ar Lielvārdes novada pašvaldību, skolas padomi un lielu daļu sabiedrības pārstāvju.

No savstarpēji karojošu viedokļu pārstāvēšanas situācijas skolai izdevās uzlabot sadarbību ar skolēnu vecāku pārstāvjiem – skolas padomi. Abpusēji ieklausījāmies viens otra viedokļos un radām iespējami labākos risinājumus katrai apspriežamai situācijai. Ar patiesu gandarījumu varu teikt, ka lielākā daļa skolēnu vecāku ir vērsti uz pozitīvu sadarbību un vēlas nodrošināt savu bērnu skolai iespējami labākos apstākļus un risinājumus.

Ja vien mēs spētu izmērīt skaitļos visu to, ko vecāki ir snieguši kā palīdzību savu bērnu klašu pasākumos, kā palīdzību skolai morālā atbalsta un dāvinājumu veidā, tad noteikti iegūtu skaitli ar daudz nullēm!

Noslēguma vietā

Pēc četru gadu misijas pienākuma savā skolā esmu nolēmis mainīt savu aktivitāšu jomu un nodarboties ar citām lietām.

Paldies par iespēju pēc daudzu gadu pārtraukuma atkal ienākt skolas vidē, iepazīt kolēģus skolā, sadarbības partnerus izglītības jomas un saimniecisko lietu aktivitātēs.

Vēlu visiem kolēģiem un sadarbības partneriem veiksmi un izdošanos, realizējot savus personīgos mērķus un veicot misiju “Veicināt zinošu, izvērtētspējīgu, radošu, dzīvei sagatavotu jauniešu izaugsmi”!

Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas direktors (06.2018-06.2022)


Lai nepalaistu garām jaunākos rakstus, pieraksties uz e-pastu saņemt iknedēļas newsletter. To var izdarīt lapas labajā pusē (izmantojot datoru) vai lapas pašā apakšā (telefoniem draudzīgajā versijā)