Elektrība no Saules. Iesākumam

Ja reiz ir tā, ka varam iegūt elektroenerģiju no Saules, tad ir vērts izmantot šo iespēju. Tā saprātīgi, ar gādīga saimnieka piegājienu.

Saules bateriju sistēmu var veidot kā autonomu sistēmu (off-grid) vai kā pievienotu elektroenergijas tīklam (on-grid).

Autonomas sistēmas ir tādas, kuras netiek pieslēgtas elektroenerģijas tīklam un saules baterijās saražotā elektroenerģija tiek patērēta tikai pašu mājā pašu vajadzībām. Autonomā sistēmā ir nepieciešams elektroenerģijas uzkrāšanas risinājums. Akumulatori.

Elektroenerģijas tīklam pievienotās sistēmas vistipiskākie varianti ir šādi:

  1. Saules bateriju saražotā enerģija tiek ražota tikai pārdošanai un “pa tiešo” tiek pārdota elektroenerģijas uzņēmumam, ar kuru noslēgts līgums;
  2. Saules bateriju saražotā enerģija primāri tiek patērēta mājsaimniecībā, bet “pārpalikusī” enerģija tiek nodota elektroenerģijas tīklā;
  3. Saules bateriju saražotā enerģija tiek patērēta tīklā, “pārpalikusī” enerģija tiek novirzīta akumulatoru uzlādei. Savukārt laikā, kad saules baterijas elektrību neražo, akumulatoros uzkrāto enerģiju izmanto mājsaimniecības elektrības patērētāju darbināšanai. Ja ar akumulatoros uzkrāto enerģiju nepietiek, tad papildus nepieciešamais elektrības daudzums tiek paņemts no publiskā elektroenerģijas tīkla;
  4. Sistēmas (3) papildināts variants ir tāds, ka saules bateriju un akumulatoru sistēmas papildus uzdevums ir nodrošināties pret iespējamām publiskā tīkla enerģijas padeves nestabilitātēm, “pārrāvumiem” vai pārspriegumiem. Šādām sistēmām tiek izveidots risinājums, ka elektroenerģijas tīkla nestabilitātes vai strāvas padeves pārtraukumu situācijā sistēma “dzēš” strāvas “nelīdzenumus” un nepieciešamības gadījumā pārslēdzas “autonomā” režīmā. Ar degvielu darbināms elektroenerģijas ģenerators, kurš automātiski ieslēdzas, tiek izmantots šādās sistēmās, lai saražotu elektroenerģiju ilgstoša elektroenergijas padeves pārtraukuma gadījumā (kad akumulatori jau visu uzkrāto enerģiju ir atdevuši).

Kur mēdz novietot vai uzstādīt saules baterijas?

Uz mājas jumta (privātmājām šis ir visbiežāk izvēlētais novietojums)

Brīvi stāvošas uz horizontālas virsmas (zemes , jumta)

Uz ēkas fasādes. Arī kā balkonu u.c. vertikālu virsmu norobežojošas un elektrību ražojošas konstrukcijas.

Kā ēkas fasādes konstruktīvo risinājumu. (apmetuma vai dekoratīvo paneļu vietā ir saules baterijas).

Kā jumta seguma materiālu, integrētas jumtā (dakstiņu u.c. materiālu vietā). Šis risinājums varētu būt īpaši izdevīgs, būvējot jaunu māju, vai tad, ja jāmaina jumta segums.

Kādas izmaiņas varētu būt nepieciešamas elektrības “tērēšanas” ieradumos?

  • Pārdomāt mājas elektroierīču darbināšanas laikus, lai tās tiktu darbinātas pēc iespējas vairāk dienas laikā, kad tiek saražota elektrība no Saules. Te var būt dažādi risinājumi no ierīču atliktā starta ieregulēšanas līdz īpaši konfigurētiem risinājumiem, kad ierīce var tikt iedarbināta tikai tajā laikā, kad “nāk” elektrība no Saules.
  • Izvēlēties elektroenerģijas tirgotāju, kurš piedāvās visizdevīgākos “liekās” saules enerģijas atpirkšanas nosacījumus dienas laikā un visizdevīgākos elektroenerģija pārdošanas tarifus nakts laikā.

Pirms plānot saules bateriju iegādi un uzstādīšanu, nepieciešams apzināt savas mājsaimniecības vai uzņēmuma vajadzības elektroenerģijas kontekstā.

  • Kādi elektroenerģijas patērētāji ir manā mājā? Apgaismojums. Sadzīves ierīces (ledusskapji, saldētavas, gludekļi, mikroviļņu krāsnis, sulu spiedes, matu fēni utt.) . Sūkņi. Klimata iekārtas – dzesēšanai, gaisa sausināšanai, gaisa mitrināšanai. Siltumsūkņi. Ūdens sildīšanas iekārtas utt.
  • Cik liels ir diennakts laikā patērētais elektroenergijas daudzums? Cik patērē katrs no patērētāju veidiem?
  • Cik kWh tiek patērēts dienas laikā, un cik – naktī?
  • Cik daudz vietas man ir pieejams saules bateriju uzstādīšanai? Cik daudz saules baterijas te es varu uzstādīt un cik lielu uzjaudu varu nodrošināt no šīm saules baterijām?

Tikai pēc šo pamatlietu apzināšanas var sākt apzināt iespējamos saules enerģijas risinājuma plānotājus un piegādātājus.

Par VISU ir jāpadomā un jāapsver. NEKAS nav vienkārši un triviāli.

Piemēram:

  • Kāda tipa saules baterijas manā gadījumā izvēlēties? Polkristālu vai monokristālu? (Ir vēl citi veidi, bet šie divi ir plašāk izmantotie).
  • Vai izmantot “tradicionālo” konstrukciju stikls-plastikāts saules baterijas, vai stikls-stikls saules baterijas.
  • Vai izmantot saules baterijas ar iebūvētiem optimizētājiem (optimisers), vai bez. No šī ir atkarīgs, kāda veida invertoru vajadzēs.
  • Kādus akumulatorus izvēlēties autonomajai vai rezerves (backup) sistēmai. (“klasiskos svina-skābes”, želejas, litija jonu u.c.)

 


Lai nepalaistu garām jaunākos rakstus, pieraksties uz e-pastu saņemt iknedēļas newsletter. To var izdarīt lapas labajā pusē (izmantojot datoru) vai lapas pašā apakšā (telefoniem draudzīgajā versijā)